Ako vybrať alarm do domu?

Zlodeji medzi nami vždy boli a budú. V dnešnej dobe však vďaka moderným technológiám dokážete svoj majetok ochrániť stále jednoduchšie a úspešnejšie. Domové alarmy sú navyše práve vďaka technologickému pokroku nielen čím ďalej pokročilejšie, ale aj dostupnejšie. Hovorí sa, že zlodeja robí príležitosť. Vyberte si s nami domový alarm a nikomu ju tak zbytočne nedajte.

Zlodeji medzi nami vždy boli a budú. V dnešnej dobe však vďaka moderným technológiám dokážete svoj majetok ochrániť stále jednoduchšie a úspešnejšie. Domové alarmy sú navyše práve vďaka technologickému pokroku nielen čím ďalej pokročilejšie, ale aj dostupnejšie. Hovorí sa, že zlodeja robí príležitosť. Vyberte si s nami domový alarm a nikomu ju tak zbytočne nedajte.

Doba čítania 9 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Pred výberom

Základné požiadavky

Najprv by ste mali vedieť, kde a čo presne chcete domovým alarmom postrážiť. Či to bude vonkajšok domu, napríklad aj so záhradou, alebo sa zameriate na zabezpečenie interiéru a jednotlivých izieb a chodieb. Máte možnosť zabezpečiť iba vchodové dvere, alebo každú miestnosť zvlášť.

Dôležitá bude aj úroveň zabezpečenia. Máte na výber medzi jednoduchšími možnosťami, ako sú čidlá pohybu, alebo si môžete zaobstarať kamerový systém, infrazávoru, sirénu a ďalšie doplnkové hlásiče.

Riadiace jednotky bývajú väčšinou v technických miestnostiach alebo pri vchodových dverách. Ďalšie prvky patria na okná, steny a tiež na akékoľvek dvere, ktorými sa môže zlodej do vášho domu dostať.

Kus či sada

V e-shopoch máte často na výber medzi jednotlivými prvkami zabezpečenia a celými sadami. Sady bývajú síce o niečo drahšie, ale máte zaistenú kompatibilitu. Predovšetkým ide však o dôkladnejší druh zabezpečenia, často niekoľkými rôznymi spôsobmi. Ide o ideálne riešenie pre nie príliš technicky zdatných ľudí, ktorí si nechcú inštalovať jednotlivé prvky kus po kuse.

Pripojenie

Tu máte 2 možnosti. Tou prvou je bezdrôtové pripojenie, ktoré potrebuje domácu WiFi sieť, alebo GSM signál, aby spolu mohli jednotlivé prvky komunikovať. K výhodám tohto riešenia patrí ľahká prenositeľnosť samostatných prvkov a inštalácia a následné pripojenie ďalších čidiel a doplnkov. K nevýhodám patrí nevyhnutnosť prevádzky na batériu a v porovnaní s drôtovým variantom aj vyššia cena.

Oproti tomu drôtový variant zapojíte do elektrickej siete a nemusíte sa báť akéhokoľvek výpadku. Alarmy totiž majú často záložnú batériu na niekoľko ďalších hodín prevádzky. Tieto systémy sú navyše prakticky bezúdržbové a hodia sa napríklad aj do objektov, ktoré nenavštevujete tak často.

Na inštaláciu takého alarmu by ste však mali myslieť už pri stavbe domu, pretože múrmi povediete jednotlivé drôty a káble. Pri neskoršom rozhodnutí bude potrebné využiť rôzne krycie lišty na podlahy a steny. Zložitejšia je aj manipulácia s jednotlivými prvkami. Tieto nevýhody ale kompenzuje nízka cena.

Ideálne je spojenie alarmu a kamier

Súčasti alarmu

Riadiaca jednotka

Ide o „krabičku“, ktorú by ste mali umiestniť do technickej miestnosti, alebo do blízkosti vchodových dverí. Práve ona komunikuje so všetkými ďalšími časťami domového alarmu a tiež s diaľkovým ovládaním alebo aplikáciou. Je to práve riadiaca jednotka, ktorá môže automaticky zavolať políciu alebo aktivovať ďalšie prvky zabezpečenia.

Senzory pohybu

Zabezpečenie, ktoré funguje na princípe vyžarovaného tepla - osobou alebo zvieraťom. Akonáhle vďaka tomuto žiareniu dôjde k zmene teploty, spustí sa alarm. V tomto prípade je dôležitá správna kalibrácia, aby zariadenie nespúšťal napr. váš domáci maznáčik, ale skutočne iba nepozvaný návštevník.

Magnetické detektory

Jedná sa o najčastejšie zabezpečenie dverí alebo okien a skladá sa z 2 častí – riadiace a magnetické. Akonáhle sú v tesnej blízkosti (okná alebo dvere sú zatvorené), vytvorí sa magnetické pole a všetko je v poriadku. Pokiaľ dôjde k neplánovanému otvoreniu, magnetické pole sa preruší a alarm sa spustí.

Kamera

Vo chvíli, keď chcete mať prehľad nielen o tom, že sa niečo deje, ale aj o tom, čo presne sa deje, je kamera ideálna. Jej prostredníctvom môžete vidieť nielen každého návštevníka pri vchodových dverách, ale aj jednotlivé miestnosti. Pokročilé domové alarmy umožňujú prenos obrazu do aplikácie v smartfóne alebo v počítači.

Hlásič

Zlodeji ale nemusia predstavovať jediné riziko pre váš dom. Preto je vhodné doplniť jeho zabezpečenie o ďalšie prvky - hlásiče. Tie reagujú napr. na prítomnosť unikajúceho plynu alebo na dym zo vznikajúceho požiaru. Často tak bývajú napr. v kuchyni, kúpeľni, kotolni alebo v blízkosti krbu a krbových kachlí.

Typy

Detektory otvorenia na dvere či okná

Zlodeji sa k vám najčastejšie budú dostávať dverami alebo oknami. Preto je aj tento typ v ponukách najčastejší. Obľúbené sú v tomto prípade magnetické detektory, pri ktorých akékoľvek otvorenie preruší magnetické pole a spustí alarm.

Domové alarmy

Ide o celú sadu čidiel a detektorov, s ktorými rôznymi spôsobmi zabezpečíte dom. Sú riadené centrálnou riadiacou jednotkou. Môže ísť o klasické aj bezdrôtové varianty.

Infrazávory

Zabezpečenie, ktoré spočíva vo vysielaní jedného alebo viac lúčov, ktoré sú súvislé. Akonáhle dôjde k ich prerušeniu - spustí sa alarm. Bežný dosah je zhruba 20 metrov a lúče môžete rôzne krížiť a kombinovať.

Sirény

Ide o prostriedok, ktorý má zlodeja v prvom rade zastrašiť. Ďalším efektom je, že vaši susedia a ľudia v okolí budú vedieť, že sa u vás deje niečo nepatričné.

Funkcie

  • Ovládanie cez aplikáciu - ak chcete mať o zabezpečení neustály prehľad, vyberajte alarm s aplikáciou. Tá pridáva funkcie ako sledovanie na displeji telefónu, odomykanie prostredníctvom NFC čipu alebo QR kódu, klasické zapnutie a vypnutie, možnosť prepojenia s ďalšími spotrebičmi a pod. Ide o užitočný krok na ceste k vašej inteligentnej domácnosti.

  • Ovládanie cez PC - ide o podobný prípad a s podobnými možnosťami, ako tomu je pri ovládaní cez inteligentný telefón. Tu je možné ovládať buď cez inštalovaný program, alebo prostredníctvom webového rozhrania.

  • Časovač - hodí sa, keď potrebujete alarm zapnúť pravidelne v určitú hodinu, alebo napr. 10 minút po vašom odchode.

  • Integrovaná kamera / možnosť jej pripojenia - nutnosť v prípade, že vám nestačia informácie, že sa niečo deje, ale chcete tiež vidieť, čo sa deje. Pri niektorých domových alarmoch je kamera priamo súčasťou dodávky, pri iných ako voliteľné príslušenstvo. Treťou možnosťou je potom pripojenie neoriginálnej webkamery, ktoré ale býva často technicky náročnejšie.

  • Displej - či už jednoduchší, ktorý ukazuje čísla a písmená, alebo plne grafický, vždy vám zjednoduší ovládanie vášho alarmu. Zároveň zvyšuje váš prehľad o tom, čo je kde zapnuté alebo čo sa zapnúť má. U pokročilejších modelov môže byť displej LCD aj dotykový, ako ho poznáte z inteligentných telefónov. Dôležitá je čitateľnosť a podsvietenie, aby bol čitateľný v tme, rovnako ako na priamom slnku.

  • Klávesnica - opäť môže byť buď priamo súčasťou dotykového displeja, alebo samostatne. Nikdy by však nemala chýbať. Priamo na nej totiž budete zadávať kód, ktorým objekt zabezpečíte.

  • Diaľkové ovládanie - ide o ďalšiu alternatívu ovládania bez toho, aby ste museli stáť pri kontrolnom paneli. V porovnaní s aplikáciami do telefónu alebo do počítača bývajú možnosti väčšinou skromnejšie. Vypnutie, zapnutie alebo časovač by ste jeho prostredníctvom mali ale vybaviť vždy.

  • Pripojenie ďalších zariadení - táto možnosť je častejšia u bezdrôtových alarmov, kedy čidlo stačí napojiť na domácu WiFi sieť a spárovať s riadiacou jednotkou. Ideálne je samozrejme zaobstarávanie čidiel a detektorov tej istej značky, ale v popise alebo v manuáli vybraného zariadenia sa o kompatibilite dočítate viac.

  • Záložné batérie - lacnejšie alarmy mávajú tú nevýhodu, že stačí výpadok elektriny a prestanú fungovať. Preto by ste vy sami mali mať záložný zdroj energie, v opačnom prípade vyberajte modely so záložnou batériou. Tá ponúkne ďalšiu prevádzku rádovo v jednotkách hodín (5–10), čo väčšinou stačí na akúkoľvek opravu prívodu elektriny.

  • Integrovaný mikrofón a reproduktor - ak chcete prostredníctvom alarmu komunikovať s návštevníkom, budete potrebovať mikrofón a reproduktor. Zároveň môžete na diaľku vystrašiť zlodeja vo vašom dome, alebo dokonca radiť komukoľvek s odkódovaním, pokiaľ to bude potrebné.

  • Integrovaná pamäť - môže ísť o pokročilú pamäť, napr. na niekoľko telefónnych čísel, na ktoré alarm automaticky zavolá, pokiaľ dôjde k narušeniu bezpečnosti. Ale rovnako tak môžu mať alarmy integrovanú pamäť na audio alebo videozáznamy. Aj keď tu sa skôr využívajú pamäťové karty s vysokou kapacitou.

Ovládajte alarm cez aplikáciu v inteligentnom telefóne

Rady na záver

  • Ovládanie umiestnite čo najbližšie k vchodovým dverám. To isté platí aj pre centrálu, kde sa zbiehajú všetky dôležité informácie. Pokiaľ nemáte samostatnú technickú miestnosť, bude najlepšie inštalovať oba prvky blízko seba.

  • Magnetické detektory patria na okná alebo dvere, predovšetkým vchodové. Ak máte v niektorej z miestností schované svoje cennosti, môžete rozmiestniť ďalšie detektory aj na tieto konkrétne dvere.

  • Senzory pohybu by mali byť v každej miestnosti. Len tak zaručíte kvalitné zabezpečenie a poistíte si prípadný výpadok jedného čidla.

  • Kamery sa tradične umiestňujú ku vchodu a vstupom do miestností.

  • Hlásiče dymu alebo rôznych plynov patria spravidla do kuchyne, blízko krbových kachlí alebo do kotolne.

  • Detektory vlhkosti majú svoje miesto pri bojleri alebo práčke.